Kolostrum nelze laboratorně vytvořit a proto je odborníky nazýváno - BIOLOGICKÉ ZLATO!

Kolostrum neboli mlezivo (latinsky Colostrum) je tzv. prvotní mléko u savců, tedy mateřské mléko, které se tvoří v mléčné žláze matky těsně před porodem dítěte a v prvních hodinách po něm a je produkováno asi 3 - 5 dní po porodu. V přirozené podobě je to hustá, nažloutlá tekutina podobná syrovátce.

Je prvním přirozeným pokrmem každého savce (člověka i zvířat).

Colostrum obsahuje vitamíny, minerály, stopové prvky a také významné bílkoviny, aminokyseliny, enzymy a přirozené růstové faktory a inhibitory proteáz, hrající velmi výraznou roli v imunitním systému

 • mají vliv na hojení ran, na vytváření svalové hmoty
 • na zlepšení nervového systému a na zvyšování výdrže a vitality
 • obsahuje imunoglobuliny a imunitní regulátory, které mají přímé účinky proti bakteriím, virům a plísním.

V colostru se vyskytuje též laktoferrin a ten u zdravých jedinců pomáhá zabezpečit:

 • imunitu proti chřipkám, nachlazením, parazitům a infekčním bakteriím
 • uplatňuje se při omezování růstu metastáz
 • pomáhá redukovat plísně a omezuje produkci volných radikálů.

kozí kolostrumProč právě kozí kolostrum a jaký je rozdíl mezi kozím a kravím?

Kozí kolostrum je nejcennější přírodní látka, která vzniká jako předzvěst mateřského mléka nejzdravějšího zvířete - jak jistě víte, KOZA je jedno z mála zvířat, které nikdy netrpí rakovinou.

 • kozí kolostrum je unikátní v tom, že svým složením je nejblíže mateřskému mléku.
 • studie potvrzují, že lidská populace je v 60 - 70% alergická na bílkovinu kasein - Kozí mléko má odlišné složení než kravské mléko a obsahuje o 89% méně - alergenu kasein - proto je kozí kolostrum výborně tolerováno jak dětmi tak dospělými.
 • až 93% lidí alergických na kravské mléko není alergických na kozí mléko - logicky je pro jejich podporu imunity vhodné kozí kolostrum!
 • kozí mléko a kozí kolostrum působí v lidském těle ZÁSADOTVORNĚ - nevytváří kyselé prostředí a tím pomáhá při onemocnění trávicího traktu.
 • kozí kolostrum obsahuje látky s protirakovinnými účinky.
 • kozí kolostrum obsahuje více prospěšných nenasycených mastných kyselin než kravské kolostrum.
 • kozí kolostrum obsahuje více vápníku, fosforu a vitamínu D než kravské kolostrum.
 • kozí kolostrum dodává přirozeným způsobem našemu mozku SEROTONIN a DOPAMIN - látky navozující v našem těle pocit radosti a vyrovnanosti.

Důvodů, proč je kozí kolostrum lepší než kravské, je několik. Kráva a koza jsou dvě různá zvířata a od toho se odvíjí také odlišnost kolostra od nich získaného.

Co se týká bílkovin, bílkoviny kozího mléka jsou obecně lépe snášeny než bílkoviny mléka kravského. Dokonce i lidé trpící alergií na mléko kravské ve většině případů mohou bez potíží konzumovat produkty kozí. Stejné je to i s kolostrem. Poměr a složení některých bílkovin kozího mleziva je podobnější lidskému mlezivu, což může přispívat k lepšímu působení v lidském organismu. Koza oproti krávě nebo i ovci na pastvinách rozlišuje mnoho (dokonce až 60!) druhů bylin, které spásá. Vyhledává i byliny s hořkou chutí a okusuje větvičky a kůru stromů a křovin. Díky tomu je kozí mléko a i mlezivo bohaté na desítky látek pocházejících právě z bylin a křovin. Mnoho z těchto látek pak působí v lidském těle a společně s dalšími bioaktivními složkami ovlivňují například imunitní systém člověka.

Kozy, oproti kravám jsou ve většině případů stále ještě chovány přirozeným způsobem života, na pastvě. Od zdravých a spokojených zvířat, která žíjí přirozeně je mlezivo a následně i produkty z něj bohatší na účinné látky. Kvalitní kozí kolostrum je z výše uvedených důvodů dle našich zkušeností účinnější než kravské.

Osoby s intolerancí laktózy nemají při užívání kolostra potíže, obsah laktózy v kolostru je zanedbatelný.

► Produkt fin Colostrum - najdete na webu eshopu Finclub

fin colostrum- kozí kolostrumFarmy, z kterých je kolostrum získáváno, chovají zvířata tradičním způsobem se zárukou kvalitního prostředí a přístupu. Jedná se o české a slovenské ekologické farmy s minimální technizací a chemizací a malým počtem zvířat. Zvířata jsou pečlivě vybírána a kontrolována, je jim umožněno, aby se pásla a žila, jak je jim přirozené. Výrobní proces je patentován a garantuje maximální možné zachování původních aktivních látek.