Vitamíny skupiny B odpuzují klíšťata

béčko proti klíšťatům a obtížnému hmyzu

I když odborné studie na toto téma zatím nejsou k dispozici, účinnost vitamínů skupiny B proti klíšťatům potvrzují i mnozí vědci a hygienici.
Vitaminy skupiny B totiž prostupují póry na kůži a vydávají specifický odér, který my lidé sice necítíme, ale klíšťatům i jinému obtížnému hmyzu je velmi nepříjemný.
Zatímco většina antiparazitik a repelentů má chemickou podstatu, často toxickou, existují i přírodní a nenásilné způsoby, jak se proti klíšťatům bránit. Jedním z nich je i B-komplex.

Jako B-komplex se označuje skupina vitamínů B - např. fin  VitaBtabs


VitaBtabs obsahuje kyselinu listovou a B vitamíny, včetně B12.Thiamin (nebo-li vitamín B1) je nepostradatelnou součástí výživy. Thiamin se v lidském těle neukládá a jeho zásoba vydrží jen na 4-10 dní. Proto musí být stále přítomen v potravě. Při velké fyzické námaze a při stresu potřeba vitamínu B1 stoupá. Pití kávy a velkého množství čaje snižuje množství vitamínu B1 v těle.

B-komplex funguje jako přírodní repelent, na rozdíl od jiných repelentů je naprosto neškodný, naopak, pro je to jeden z prvků nezbytných pro zdravé fungování organismu.
Kromě repelentů klíšťata silně odpuzuje právě pravidelné užívání vitamínů skupiny B. Ty jsou ve velké koncentraci obsaženy například v sušených pivovarských kvasnicích, které vznikají jako vedlejší produkt při výrobě piva. Ty se používaly už od starověku při nedostatečné stravě.
Užívejte pravidelně B a klíšťata by se vám měla vyhýbat obloukem a stejně tak i další hmyz, třeba otravní komáři.

B-komplex ovlivňuje vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště méně atraktivním. Účinek vitamínů B je vlastně dvojí. Při pravidelném užívání se snižuje pocení, takže klíšťata nenacházejí na vás tak atraktivní místa k přisátí. Klíště totiž preferuje vlhčí místa s jemnou kůží. Navíc pravidelným užíváním B komplexu budete klíšťatům nepříjemně vonět.
Nefunguje to samozřejmě stoprocentně, ale to ani jiné způsoby, včetně těch chemických.

Doplněk stravy VitaBtabs obsahuje kyselinu listovou a B vitamíny.
Jejich nízká hladina byla zaznamenána např. u seniorů, rekonvalescentů, u žen užívajících hormonální antikoncepci. Může se projevit emoční nevyrovnaností, prasklinkami v koutcích úst nebo nechutenstvím.

 • Vitamín B3 (niacin) přispívá k činnosti nervové soustavy, pečujeo sliznice a pokožku, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.
 • Vitamín B5 (kys. pantothenová) přispívá k metabolismu steroidních hormonů a některých neurotransmiterů, k mentální činnosti.
 • Vitamín B6 přispívá k metabolismu bílkovin, k tvorbě červených krvinek, k regulaci hormonální aktivity.
 • Vitamín B2 (riboflavin) přispívá k metabolismu železa, k ochraně před oxidativním stresem, pečuje o nervy, sliznice, pokožku, zrak.
 • Vitamín B1 (thiamin) je užitečný pro činnost nervové soustavy i srdce.
 • Kyselina listová (vitamín B9) přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství, k syntéze aminokyselin, krvetvorbě.
 • Biotin (vitamín B7) přispívá k činnosti nervového systému, pečuje o vlasy, sliznice, pokožku.
 • Vitamín B12 přispívá k činnosti nervové a imunitní soustavy, k metabolismu homocysteinu, k tvorbě červených krvinek.

Kliknutím na tento odkaz nebo obrázek vstoupíte do nabídky eshopu...


Vitamín B12 v aktivní formě

Vitamín B12 se doporučuje osobám dospělým a starším (s věkem se totiž snižuje schopnost vstřebávání B12), pomáhá rekonvalescentům a lidem oslabeným, je vhodný pro osoby vyčerpané a ve stresu, pro vegetariány i vegany. Při nedostatku B12 se mohou objevit příznaky fyzické i duševní únavy, změny nálad, problémy se spánkem.

Vitamin B12 je důležitý pro tvorbu červených krvinek a snižuje míru únavy a vyčerpání. Taktéž posiluje obranyschopnost a psychickou činnost organismu. Vitamín B12 přispívá:

 • k normálnímu energetickému metabolismu
 • k činnosti nervové soustavy
 • k tvorbě červených krvinek
 • k metabolismu homocysteinu
 • k normální psychické činnosti
 • k funkci imunitního systému
 • ke snížení míry únavy a vyčerpání
 • k procesu dělení buněk

 

Kliknutím na tento odkaz nebo obrázek vstoupíte do nabídky eshopu...

 


Nabídka přírodních vitamínů Finclub

Nabídka vpřírodních vitamínů řady B

  Kliknutím na tento odkaz nebo obrázek vstoupíte do nabídky eshopu...